Frankfurt Transfer

Kayıt Ol Şifremi hatırlat
Giriş Yap

Sıkça sorulan sorular - Uçak Bileti

Nasıl kısa sürede uçuş rezervasyonu yapabilirim ?

Her seferinde bir uçuş rezervasyonu yapabilirsiniz, yolcu check-in de tam zamanında bulunmakdan kendisi sorumludur.

Pazartesi-Cuma günleri içerisinde çağrı merkezimizi arayarak (+90 850 532 11 22) saat 19’ a kadar rezervasyon yaptırabilirsiniz, ya da kolay ve basit bir rezervasyon için web sayfamızı ziyaret edebilirsiniz (www.frankfurttransfer.com)

Cumartesi günü de çağrı merkezimizi arayarak (+90 850 532 11 22) saat 16’ ya kadar rezervasyon yaptırabilirsiniz, ya da kolay ve basit bir rezervasyon için web sayfamızı ziyaret edebilirsiniz (www.frankfurttransfer.com)

 

Rezervasyona devam edemiyorum çünkü ekranımda “Fiyat değişti” uyarısı alıyorum. Bu tam olarak ne demek ?

Bu nadir ama imkansız bir durum değildir. Bu mesaj genellikle bir rezervasyon sınıfına seçtiğiniz fiyata ait son koltuğun sizden başkası tarafından satın aldığını ifade eder. Bazen bu durum havayolu sistem güncelemesinden kaynaklanabilir, zaten daha önce satılmış olan bir bileti sistem güncellenmediği için size hala satışta gibi gösterebilir. Rezervasyonunuzun başarılı bir şekilde gerçekleştiğini teyid eden bir “tebrikler” mesajı ve e-bilet numarası aldığınızda işleminizin sonlandığı garanti edilebilir. Bu mesaj aynı zamanda sizin e-mail adresinize de gönderilir. Aksi takdirde, info@frankfurttransfer.com adresinden bizimle irtibata geçin ya da bizim rezervasyonlardan sorumlu departmanımızı arayınız.

 

Frankfurttransfer un online rezervasyon sisteminden bir bebek için bilet satın alabilir miyim?

Evet, yetişkin bir yolcu tarafından bebeğe refakat edildiği sürece bebek için bilet satın alabilirsiniz. Bebek için bir ücret indirimi de bulunmaktadır.

 

Biletleme sürecinde yanlışlıkla adımı yanlış yazmışım bunu nasıl düzeltebilirim?

Ne yazık ki havayolu politikası, isimle ilgili herhangi bir imla hatası hususunda oldukça sıkı ve hassas. Dolayısıyla, bilet kesildikten sonra, satın alınan bilet ile ilgili isim değişikliğine izin verilmez. Ancak, böyle bir durumda hemen posta info@transfersonly.com ya da telefon yolu ile rezervasyonlardan sorumlu departmanımız ile irtibata geçerseniz, mümkün olan en iyi şekilde yardımcı olmaya çalışacağız.

 

Uçuş biletimi kullanmadığım durumda herhangi bir geri ödeme talep etme hakkına sahip miyim?

Bu durum ücret bazında ve havayolu politikasına bağlıdır. Böyle bir durumda info@frankfurttransfer.com adresine e-mail atabilirsiniz, biz size konu ile ilgili gerekli bilgiyi verebiliriz.

Ücret şartları havayolu online sistem aracılığıyla iletilen şekli ile aynı olarak yayınlanır, bu yüzden ücret kurallarına ilişkin herhangi bir anlaşmazlık için şimdiden özür dileriz, bu tür durumlarda bize e-mail info@frankfurttransfer.com gönderirseniz konuyu açıklığa kavuşturabiliriz. 

 

Evcil hayvanım ile seyahat etmek istiyorum, bunun için tüm gerekli düzenlemeler nelerdir?

Biz doğrudan havayolu ile irtibata geçmenizi öneririz ya da bize e-mail  info@frankfurttransfer.com atabilirsiniz. Her iki durumda da evcil hayvanınızla seyahat edebilmeniz için gerekli izinler ile ilgili daha fazla bilgiye ihtiyaç olacaktır. Unutmayın ki, her havayolunun hayvanları ile seyahat eden yolcular hakkında kendi özel kuralları vardır. Bu yüzden bizim acentemiz havayolu şirketinin politikasına uymak zorundadır. Sahibi / Yolcu tüm gerekli sağlık belgeleri bulundurmadığı takdirde havayolu evcil hayvanın uçağa binmesine izin vermez. Ayrıca bazı ülkelerde özel giriş şartları vardır, bu yüzden evcil hayvan ile seyehat etmeden önce ülke yetkilisinden bilgi arayarak tüm gerekli belgeleri toplamadığınızdan emin olun.

 

Seyahate çıkmadan önce uçağın kalkış saatıni onaylayıp teyid ettirmem gerekiyor mu?

Seyahate çıkmadan önce kalkış saatini doğrulamak için havayolu ile irtibata geçmeniz akıllıca olacaktır, ancak bu gerekli değildir. Tabi ki mücbiri sebepler (hava koşulları, grevler vs.) nedeniyle uçuş iptali veya program değişikliği durumunda, frankfurttransfer.com (posta yoluyla) mesai saatleri içerisinde havayolu şirketi ile eşit zamanında bildirilmesi şartıyla zamanında size bildirmek için elinden geleni yapacaktır.

 

Engelli yardımına ihtiyacım var, bu konu ile ilgili kiminle irtibata geçmem gerekir?

Lütfen uçuşunuzdan en az 48 saat önce bize e-mail info@frankfurttransfer.com gönderin ve bizde havayolu şirketi ile iletişime geçip gerekli yardımı alıcağınızdan emin olalım.

 

Uçuştan ne kadar önce havaalanında olmak zorundayım?

Genel anlamda uçuştan en az üç saat önce check-in için havaalanında olmak zorundasınız. Her havayolunun check-in saati hakkında kendi politikası olduğunu unutmayınız bu yüzden seyahat etmeden önce havayolu ile iletişime geçmeniz gerekebilir. Havayolu şirketinden e-mail yada sms yolu ile edindiğiniz e-bilet numarası ile, web check-in veya uçuştan 24 saat önce mobil check-in yapabilirsiniz. El bagajınızın havalimanı güvenlik kontrolleri geçmesi bazen uzun sürebilir, bu nedenle çıkış kapısına ulaşmak için bol zaman ayırmanız tavsiye edilir.

 

Frankfurttransfer.com kredi kartı bilgilerimin eklenmesine yönelik güvenli bir ortam sağlıyor mu?

Transfersonly kredi kartıyla ödemede ve online alışverişlerde güvenli ve teknolojik olarak gelişmiş bir ortam sağlar. Secure Socket Layer (SSL) sayesinde, kişisel verileriniz şifrelenmiş biçimde bizim sunucumuza ulaşır.Maksimum güvenlik standartlarını sağlamak için bizim sunucudan onaylı olmayan her erişimi dışlayan bir güvenlik duvarı kullanıyoruz.

;
Profil: https://tawk.to/49748dfe0ca7cd594a8dd48cc25fd9862584527e - Skript: